Wydarzenia
Menu witryny

PostHeaderIcon Wydarzenia

Ukaza³ siê nowy numer Nauczyciela z klas±. Zapraszamy do lektury

kliknij poni¿ej

Poprawiony (środa, 18 lipca 2012 09:47)

 

PostHeaderIcon Wizyta studyjna - gmina Niegowa

Zi¶ci³a siê prawda zawarta w starym powiedzeniu  - ?do trzech razy sztuka?, trzecia wizyta studyjna, w ramach projektu ?Ma³a Szko³a ? Wielka Sprawa?, której gospodarzami tym razem by³y jurajskie szko³y gminy Niegowa, rozpoczê³a siê 26.06.2012 w ?Tawernie pod Umówionym Jaworem?, mieszcz±cej siê na dziedziñcu Szko³y Podstawowej w £utowcu, w³a¶nie od sztuki! Dzieci ze szkó³ z gminy Niegowa: z £utowca, Moczyd³a, Postaszowic i Tomiszowic  powita³y go¶ci z Podzamcza i Soli - Kiczory inscenizacj±  teatraln± przedstawiaj±c± legendê zwi±zan± z pobliskim gotyckim zamczyskiem, pamiêtaj±cym czasy króla Kazimierza Wielkiego, nastêpnie zaprezentowa³y  taniec  dworski. Dziêki kostiumom z epoki  mogli¶my przenie¶æ siê w czasy ¶redniowiecza. Nastêpnym punktem programu artystycznego przygotowanego przez gospodarzy by³y scenki  z ¿ycia ilustruj±ce ró¿ne tradycyjne zajêcia  zwi±zane z ich regionem. Go¶cie wys³uchali te¿ pie¶ni, które od wieków  towarzyszy³y tym zajêciom. Szczególnie podoba³y siê starodawne piosnki ¶piewane przy darciu pierza a wi±zanka  melodii i pie¶ni tanecznych z wigorem odtañczonych i za¶piewanych przez ma³ych artystów ze szkó³ jurajskich, tym razem ubranych w tradycyjne stroje regionalne, ca³kowicie rozgrza³a i porwa³a mi³ych widzów. Po poczêstunku, na który miêdzy innymi sk³ada³y siê niezrównane wypieki  miejscowych gospodyñ, dzieci wyruszy³y w teren zwiedzaæ ruiny stra¿nicy w £utowcu i dwa kazimierzowskie zamki w Bobolicach i Mirowie. W drodze do Stra¿nicy  uczestnicy uczyli siê rozpoznawaæ  kserotermiczne* gatunki ro¶lin, charakterystyczne dla ska³ wapiennych Jury. Pod ska³ami  wys³uchali wyk³adu na temat historii naturalnej, powstawania osadów wapiennych okresu Jury, zjawisk krasowych, które nada³y ostateczny kszta³t ostañcom. Przy okazji szturmu na stra¿nicê, na szczycie ska³y, gdzie w XV w. górowa³a nad okolic± kamienna budowla, dzieci zapozna³y siê z histori±  zwi±zan± z tym miejscem i z wynikami prowadzonych tam aktualnie badañ archeologicznych. Po zamku Bobolice oprowadza³a wycieczkê pani przewodnik, mo¿na by³o zobaczyæ,  mro¿±ce krew w ¿y³ach, narzêdzia tortur w wie¿y bramnej a tak¿e repliki zbroi w sali rycerskiej i w tak zwanej sali my¶liwskiej - trofea my¶liwskie,  w postaci czaszek z poro¿ami,   zwierz±t ubitych przez obecnych w³odarzy zamku. Spacer wokó³ murów zamku Bobolice i Mirów wykorzystany by³ do opowiedzenia historii tych znamienitych zabytków. Czê¶æ dzieci  spo¿y³a posi³ek w gospodzie mieszcz±cej siê pod zamkiem w Bobolicach a czê¶æ piek³a kie³baski przy ognisku w £utowcu. Tam te¿ wpatrzeni w barwy p³omieni  uczestnicy wys³uchali legend o czterech a¿ bia³ych damach nawiedzaj±cych zamczysko i dwóch opowie¶ci o jednej bladej  damie. Po radosnych okrzykach i u¶miechniêtych buziach mo¿na by³o s±dziæ ¿e wszyscy wyje¿d¿ali zadowoleni.

Poprawiony (środa, 18 lipca 2012 09:07)

 

PostHeaderIcon Wizyta studyjna - Podzamcze

Ostatni czwartek wrze¶nia  Podzamcze ko³o Ogrodzieñca by³o miejscem niezwyk³ego wydarzenia ?Szko³a Podstawowa w Podzamczu  go¶ci³a uczniów pozosta³ych ma³ych wiejskich szkó³ prowadzonych przez Fundacjê Elementarz w woj. ¶l±skim ? z £utowca (najmniejsza szko³a w Europie), Postaszowic, Moczyd³a, Tomiszowic, Siamoszyc i Soli Kiczory. Spotkanie odby³o siê w ramach wizyty studyjnej i by³o jednym z dzia³añ projektu ?Ma³a Szko³a ? Wielka Sprawa? realizowanego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Edukacji Pocz±tkowej, wspó³finansowanego przez Uniê Europejsk± ze ¶rodków Europejskiego Funduszu Spo³ecznego. Pobyt rozpocz±³ siê spektaklem przygotowanym przez gospodarzy i przedstawia³ jeden dzieñ ¿ycia na ¶redniowiecznym zamku. Nastêpnie dzieci zwiedzi³y ruiny Zamku Ogrodzienieckiego i Park Miniatur. Zwieñczeniem pobytu by³ pokaz walk rycerskich i pasowanie na Elementariuszy ? uczniów szkó³ Fundacji Elementarz. 120 uczestników z gmin: Niegowa, Rajcza, Kroczyce, Ogrodzieniec oklaskami i pro¶b± o kolejne ?bisy? nie chcia³o po¿egnaæ siê z rycerzami i damami dworu. Dopisa³a s³oneczna pogoda i pogoda ducha. Wizyta studyjna to tylko jedna z oferty  Projektu. Dzieci uczestnicz± w Treningach Aktywno¶ci Twórczej, zajêciach matematyczno ? przyrodniczych oraz wyrównawczych. Doskonale bawi³y siê na Festiwalu Nauki. Szko³y wzbogaci³y siê o cenne pomoce dydaktyczne, w tym m.in. komputery, tablice interaktywne, sprzêt audio. Jednak najwiêksz± warto¶ci± Projektu jest integracja i wzajemne poznanie.
By³a to ju¿ druga wizyta studyjna w ramach projektu ?Ma³a Szko³a - Wielka Sprawa?, realizowanego przez SNEP. Wiosn± dzieci z Soli-Kiczory go¶ci³y uczniów ze szkó³ jurajskich, a przed nami wizyta trzecia ? uczniowie z gminy Niegowa w przysz³ym roku zaprosz± pozosta³e szko³y Fundacji Elementarz do odwiedzenia swojej piêknej okolicy.

 

Prasowe echa wizyty


 

PostHeaderIcon Wizyta studyjna

Pierwsza wizyta studyjna za nami!

By³o fajnie. Bardzo fajnie!
5 maja 2011 roku uczennice i uczniowie z £utowca, Moczyd³a, Postaszowic, Tomiszowic i Podzamcza, przyjechali do Soli Kiczory, na zaproszenie tamtejszej szko³y w ramach projektu ?Ma³a Szko³a ? Wielka Sprawa?, realizowanego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Edukacji Pocz±tkowej w partnerstwie z Fundacj± Elementarz.
Po przywitaniu go¶ci, gospodarze zaprezentowali swoj± szko³ê i okolicê (prezentacjê mo¿ecie obejrzeæ w za³±czniku), pokazali swoje klasy i pracownie, galeriê prac plastycznych ? w tym niezwyk³± wystawê piêknych obrazów olejnych Jana Sporka, mieszkaj±cego w Glince ko³o Rajczy (malarz choruje na dystrofiê ? postêpuj±cy zanik miê¶ni, i maluje ustami).
Na boisku szkolnym mieli¶my przyjemno¶æ podziwiaæ wystêp Regionalnego Zespo³u Pie¶ni i Tañca ?Juhas? z Ujso³. Dzieci uczestniczy³y te¿ w warsztatach plastycznych, których podstawowym materia³em by³y szyszki.
Nastêpnym punktem programu by³o spotkanie z kim¶ bardzo wyj±tkowym - Pani± Iren± Golec ? ?prywatnie? znan± jako mama liderów zespo³u Golec uOrkiestra, ale naprawdê wspania³± gawêdziark±, pie¶niark±, pe³n± ciep³a i rado¶ci ¿ycia osob±. Porywaj±co opowiada³a o Beskidzie ¯ywieckim, swoim ciekawym ¿yciu, wychowaniu synów. Po pe³nym anegdot wystêpie, Pani Irena cierpliwie odpowiada³a na pytania, z³o¿y³a sto kilkadziesi±t autografów i? z u¶miechem przyjê³a kwiaty i ¿yczenia ?stu lat?, jako ¿e w³a¶nie w tym dniu przypada³y Jej imieniny.
Po spotkaniu z Pani± Golcow±, by wykorzystaæ piêkn± pogodê i beskidzkie powietrze, gospodarze zorganizowali podchody po okolicznych wzgórzach.
W trakcie wizyty dzieci otrzyma³y ca³odzienne wy¿ywienie. Po dniu pe³nym wra¿eñ, uczniowie zmêczeni, lecz zadowoleni, wrócili szczê¶liwie do domów.
Serdecznie dziêkujemy Pani Dyrektor Teresie Czupaj³o, wszystkim nauczycielom, pomocnikom i uczniom z Soli Kiczory, za wzorowe przygotowanie wizyty studyjnej i wysokie postawienie poprzeczki przed rewizytami. Z niecierpliwo¶ci± na nie czekamy. A w tym oczekiwaniu zapraszamy do obejrzenia zdjêæ.

 

Poprawiony (piÄ…tek, 13 maja 2011 03:53)

 

PostHeaderIcon Prezentacja

Obejrzyj prezentacjê  >>>

Poprawiony (sobota, 21 maja 2011 10:08)